دوشنبه 30 مهر 1397   10:35:45
.
 • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

آخرین گزارش های دفاتر

1397/5/13 شنبه
وضعيت و چشم‌انداز اقتصادی جهان (ژوئن 2018)

چکیده:
 

 • در شش ماه گذشته چشم‌اندازهای کوتاه‌مدت اقتصاد جهان بهبود یافته‌اند. بر اساس گزارش " چشم‌اندازها و وضعیت اقتصادی جهاد در نیمه سال 2018 میلادی"، انتظار می‌رود رشد اقتصادی جهان در هر دو سال 2018 و 2019 میلادی به 3.2 درصد برسد. این نرخ رشد سریع‌ترین رشد اقتصادی از سال 2011 میلادی تاکنون است.
 • با وجود بهبود چشم‌اندازهای کوتاه‌مدت، ریسک‌های نامطلوب رشد جهانی نیز افزایش یافته‌اند. مهم‌ترین این ریسک‌ها عبارتند از شکل‌گیری تنش‌های تجاری میان اقتصادهای مهم؛ افزایش تنش‌های ژئوپولتیکی؛ افزایش نااطمینانی در مورد شیوه تغییر سیاست پولی در اقتصادهای توسعه‌یافته و سطوح بالا و در حال افزایش بدهی در کشورهای توسعه‌یافته و در حال‌توسعه.
 • اقتصاد آمریکا با ظرفیت کامل یا نزدیک به آن در حال فعالیت است. نرخ بیکاری این کشور در آوریل سال 2018 میلادی به 3.9 درصد کاهش یافت که پایین‌تر از بسیاری از برآوردهای صورت گرفته بود. نسبت مشاغل ایجاد شده به جویندگان کار در این کشور در بالاترین سطح خود از سال 2000 میلادی قرار دارد.
 • پیش‌بینی رشد تولید ناخالص داخلی سال 2018 میلادی ژاپن از 1.2 درصد به 1.6 درصد افزایش پیدا کرده است که دلیل آن بهبود تقاضای داخلی و خارجی است.
 • چشم‌انداز رشد اقتصادی اروپا همچنان قدرتمند است اما ریسک‌های نامطلوب بالا هستند. پیش‌بینی‌ می‌گردد اقتصاد منطقه یورو در سال جاری 2.1 درصد و در سال 2019 میلادی 1.9 درصد رشد کند که در این صورت نسبت به پیش‌بینی‌های منتشر شده در دسامبر سال 2017 میلادی افزایش اندکی پیدا کرده است.
 • انتظار می‌رود کشورهای مستقل مشترک‌المنافع صادرکننده انرژی به پشتوانه افزایش قیمت نفت و سیاست‌های احتیاطی اقتصاد کلان، روند مثبت رشد اقتصادی خود را در سال‌های 2018 و 2019 میلادی نیز همچنان حفظ کنند. روسیه با توجه به مصرف بیشتر بخش خصوصی و بهبود نسبی سرمایه‌گذاری ثابت در سال 2017 میلادی از رکود خارج شد و اقتصاد این کشور به واسطه آماده شدن برای میزبانی از جام جهانی فوتبال تقویت گردید.
 • پیش‌بینی‌ می‌گردد اقتصاد آفریقا در سال‌های 2018 و 2019 میلادی به ترتیب 3.6 و 3.9 درصد رشد کند که این اولین بار از ماه دسامبر است که پیش‌بینی‌ها افزایش یافته‌اند. این بهبود پیش‌بینی‌ها عمدتاً از چشم‌انداز قوی‌تر در برخی از اقتصادهای منطقه نظیر مصر و نیجریه ناشی می‌گردد. با این وجود، درآمد سرانه همچنان ضعیف است.
 • چشم‌انداز کوتاه‌مدت رشد اقتصادی شرق آسیا همچنان مطلوب است و پیش‌بینی می‌گردد تولید ناخالص داخلی این منطقه در سال‌های 2018 و 2019 میلادی با روندی با ثبات به ترتیب 5.8 و 5.7 درصد رشد نماید.
 • انتظار می‌رود رشد اقتصادی چین به پشتوانه هزینه‌های بالای مصرف‌کننده و سیاست‌های مالی حمایتی، همچنان ثبات داشته باشد. از آنجا که اقدامات در حال انجام برای پرداختن به آسیب‌های مالی به رشد اقتصادی با ثبات‌تر در میان مدت کمک خواهد نمود، مقامات با چالش سیاستی تضمین عدم ایجاد مشکل برای رشد اقتصادی کوتاه‌مدت توسط اهرم‌زدایی مربوطه روبرو هستند.
 • انتظار می‌رود به دنبال وضع مجدد تحریم‌های تجاری، سرمایه‌گذاری و مالی توسط آمریکا، وضعیت اقتصادی ایران در آینده نزدیک با چالش بیشتری مواجه گردد. علاوه بر این، ضعف‌های ساختاری در اقتصاد ایران به دلیل کمبود سرمایه‌گذاری برای یک دوره طولانی نیز فعالیت اقتصادی در ایران را محدود خواهد نمود.
 • پیش‌بینی رشد تولید ناخالص داخلی غرب آسیا برای سال 2018 میلادی از 2.3 درصد به 3.3 درصد افزایش پیدا کرده است. رشد اقتصادی ترکیه به دلیل بهبود تقاضای داخلی و تراز پرداخت‌های باثبات، در نیمه دوم سال 2017 میلادی شتاب گرفت. در همین حال، کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان و امارات متحده عربی) نیز با سرعت بیشتری در حال توسعه هستند. بخش غیرنفتی این کشورها به پشتوانه رشد در بخش عمومی حاصل از بهبود درآمدهای نفتی به طور مستمر رشد کرده است. سیاست‌های پولی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس همسو با فدرال رزرو آمریکا سخت‌تر شده است.
 • با توجه به رشد قدرتمند اقتصاد جهان و افزایش قیمت کالاها، انتظار می‌رود بهبود اقتصاد آمریکای لاتین و کشورهای حوزه دریای کارائیب در سال 2019-2018 میلادی شتاب گیرد. پیش‌بینی می‌شود اقتصاد این منطقه پس از رشد 1 درصدی در سال 2017 میلادی در سال‌های 2018 و 2019 میلادی به ترتیب 2.1 و 2.5 درصد رشد نماید.

 
ناشر:دفتر مطالعات بازارهای مالی و بازرگانیناشر اصلی:معاونت امور اقتصادی
فايل هاي مربوطه :
وضعيت و چشم‌انداز اقتصادي جهان (ژوئن 2018).pdf524.97 KB

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ