دوشنبه 2 مهر 1397   05:07:32
.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

آخرین گزارش های دفاتر

1396/12/21 دوشنبه
نشست داووس ژانویه 2018 میلادی و دستاوردهای آن


چکیده:
 

نشست چهل و هشتم داووس، با حضور بیش از ۳ هزار نفر از شخصیت‌های سیاسی و اقتصادی جهان، در ژانویه 2018 میلادی برگزار گردید و بعد از انجام دیدارها و سخنرانی‌های مدعوین و حاضران در این اجلاس خاتمه پیدا کرد. در اجلاس امسال نیز افراد و مقامات بلندپایه‌ای که طیف متنوعی از رؤسای جمهور، اقتصاددانان و نمایندگان و صاحبان صنایع و شرکت‌های آنها را تشکیل می‌دادند، حضور داشتند و به بحث و تبادل نظر در مورد مسائل مختلف سیاسی و اقتصادی پرداختند.

شعار مجمع جهانی اقتصاد در داووس 2018 «خلق آینده‌ای مشترک در دنیای از هم گسیخته» بود و برگزارکنندگان امیدوار بودند که شرکت‌کنندگان این نشست، از رهبران جهان تا مدیران اقتصادی و سرمایه‌گذاران بزرگ، بتوانند برای تعهد دوباره به پیمان‌های بین‌المللی در زمینه‌هایی مانند فناوری، تغییرات اقلیمی و اقتصاد جهانی به راهکارهای جدیدی دست یابند. اما به نظر می‌رسد که خود مجمع جهانی اقتصاد بیش از پیش از هم گسیخته شده است. بخشی این از هم گسیختگی به لطف سیاست‌های ترامپ قبل از ورود وی به داووس رخ داده و بخش دیگر با سخنرانی او تکمیل گردید.

رئیس‌جمهور آمریکا بر خلاف شعار و اهداف داووس 2018 میلادی، با اعلام اینکه همچنان به رویکرد « اولویت با آمریکاست» پایبند است؛ مدعی شد این رویکرد نه‌تنها منافاتی با منافع سایر کشورها ندارد، بلکه به نفع اقتصاد جهانی تمام خواهد شد. در واقع می‌توان گفت که تلاش‌های ترامپ برای تحقق شعار «اول آمریکا» باعث شد که سایر کشورها در مقابل آن موضع‌گیری داشته باشند. چنانکه، کمیسیونر اقتصادی، امور مالی، مالیاتی و گمرکی اتحادیه اروپا به این سخنان واکنش نشان داد و تاکید نمود که راه اروپا متفاوت از راه ترامپ است و اروپا حامی چندجانبه‌گرایی بوده و حمایت‌گرایی را رد می‌کند.

همچنین، ترامپ از رهبران جهان خواست تا مانع دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای شوند. این در حالی است که ایران و دیگر نهادهای بین‌المللی ازجمله آژانس انرژی هسته‌ای، با رد تلاش برای ساخت سلاح‌های اتمی، به صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود تاکید نموده است.

داووس 2018 میلادی با سخنرانی نخست وزیر هند به عنوان رهبر کشوری که سریع‌ترین رشد اقتصادی و بزرگترین دموکراسی را در جهان داشته است، آغاز شد. او طی سخنانی در اجلاس داووس مهم‌ترین تهدیدها برای تمدن بشری در عصر حاضر را تغییرات آب و هوایی، تروریسم و واکنش‌ها علیه جهانی‌شدن عنوان نمود.

در نشست داووس 2018 میلادی، برای اولین‌بار موضوع مبارزه با شکاف‌های جنسیتی در برنامه مباحث اجلاس مجمع جهانی اقتصاد گنجانده شد. با گذشت ۴۸ سال از اولین نشست مجمع داووس، اجلاس سال ۲۰۱۸ میلادی بطور کامل توسط زنان اداره شد.

در اجلاس داووس 2018 میلادی، رهبران جهان نگرانی خود را در خصوص از دست رفتن میلیون‌ها شغل قدیمی در اقتصاد در آستانه چهارمین انقلاب صنعتی ابراز نمودند. نگرانی رهبران کسب و کارها از این جهت است که کارگران مهارت‌های مورد نیاز را در ارتباط با فناوری‌های جدید ندارند. راه حل این معظل از نظر مجمع جهانی اقتصاد تغییر بزرگ در زمینه آموزش است. این در حالی است که اهمیت هوش مصنوعی از سوی مدیران کسب و کارها همچنان گوشزد می‌شود.

رئیس صندوق بین‌المللی پول «کریستین لاگارد» با اشاره به اینکه اقتصاد جهان اکنون در بهترین شرایط خود پس از بحران سال 2008 میلادی قرار گرفته است، بر ضرورت بهره‌گیری از این فرصت مناسب در راستای توجه هرچه بیشتر به مسئولیت‌های مشترک جهانی تأکید کرد. صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌کند که اقتصاد جهانی در سال 2018 و سال آینده میلادی به لطف بهبود تجارت و سرمایه‌گذاری و نیز اصلاحات مالیاتی اخیر در آمریکا، رشد قابل‌قبول 3.9 درصدی را تجربه کند.

همچنین، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که از وی به‌عنوان قدرتمندترین زن جهان نام برده می‌شود، با یادآوری اینکه در سال جاری میلادی یکصدمین سالروز پایان جنگ جهانی اول جشن گرفته خواهد شد، در مورد درس‌های که چنین وقایعی برای دولت‌ها در بر دارند، صحبت کرد.رئیس‌جمهور فرانسه نیز طی سخنرانی خود در داووس، مسائل مختلفی - از تغییرات آب و هوایی گرفته تا بحث کاهش مالیات‌ها- را مطرح کرد و پیامش برای رهبران جهان این بود که فرانسه دوباره به هسته تصمیم‌گیری در اروپا بازگشته است.نخست‌وزیر انگلیس تأکید کرد خروج از اتحادیه اروپا به معنی منزوی شدن کشورش در عرصه تجارت نیست و انگلیس از این پس روابط تجاری خود را با سایر کشورهای جهان تقویت خواهد کرد. فعال پاکستانی حقوق زنان و برنده جایزه صلح نوبل 2014 میلادی نیز یکی از سخنرانان اجلاس داووس بود که از ضرورت آشنا کردن مردان جوان با حقوق زنان در راستای پایان بخشیدن به نابرابری جنسیتی سخن گفت.

در نشست داووس 2018 میلادی، ایران در مجمع جهانی اقتصاد حضور نداشت و به نظر می‌رسد غیاب ایران در این نشست، فرصت انتقاد را برای برخی نمایندگان کشورهای عرب حوزه خلیج فارس مهیا نمود. این در حالی است که حضور ایران در این مجمع می‌تواند دستاوردهای مثبتی را برای اقتصاد کشور در بر داشته باشد. اجلاس داووس می‌تواند محل مناسبی برای رونمایی از پروژه‌های سرمایه‌گذاری در کشور بوده و در راستای تشویق و جذب سرمایه‌گذاران خارجی در حوزه‌های مختلف مکان مناسبی محسوب می‌شود. در واقع، هر تریبون بین‌المللــی، جایگاه و فرصتی است که دولتمردان کشورهای مختلف می‌توانند مواضع و سیاســت‌های خود را بدون واســطه معرفــی و تبیین نموده و ارتباطات نزدیکتری با جامعه جهانی برقرار کننــد. در مقابل، جامعه جهانی هم این فرصــت را پیــدا می‌کند که براساس اطلاعات بدون واسطه‌ای که دریافت می‌کند، قضاوت دقیقتری درباره رفتار دولتمردان کشورها و برنامه آنها داشــته باشــد.


 

نویسنده:منیرالسادات میراحسنیناشر:دفتر مطالعات بازارهای مالی و بازرگانیناشر اصلی:معاونت امور اقتصادی
فايل هاي مربوطه :
نشست داووس ژانويه 2018 ميلادي و دستاوردهاي آن.pdf956.247 KB

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ