دوشنبه 2 مهر 1397   05:40:02
.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

آخرین گزارش های دفاتر

1396/12/19 شنبه
نگاهی به عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری در آذر 1396


چکیده:
 

یکی از اهداف اصلی بازارهای مالی، تأمین منابع مالی برای فعالیت‌های اقتصادی است. بازارهای مالی باید، منابع مالی را به شکل کارآیی از عرضه‌کنندگان منابع مالی (پس‌اندازکنندگان) به مصرف‌کنندگان این منابع (سرمایه‌پذیران)، انتقال دهند. اوراق بهادار یا ابزارهای تأمین مالی فعال در بازار سرمایه ایران انواع سهام[1]، اوراق مشارکت، انواع صکوک، اوراق اجاره، اوراق مرابحه، اوراق سفارش ساخت (استصناع)، اوراق اجاره دولتی، اسناد خزانه اسلامی، اوراق سلف موازی، گواهی سپرده سرمایه‌گذاری عام و خاص، اوراق رهنی، اوراق خرید دین و سهام خزانه می‌باشند که در واقع تأمین مالی در بازار سرمایه ایران از طریق این ابزارها صورت می‌گیرد. از طرفی صندوق‌‌ سرمایه‌گذاری در ایران از مصادیق تعریف صورت‌گرفته بند21 ماده یک قانون بازار اوراق بهادار مصوب مجلس شورای اسلامی‌در آذرماه 1384 و بند هـ ماده یک قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به‌منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی مصوب آذرماه 1388 است و با الهام از متعارف‌ترین شکل از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سایر کشورها طراحی شده است.
مطابق بند20 و 21 ماده یک قانون بازار اوراق بهادار (مصوب آذرماه 1384مجلس شورای اسلامی) صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله نهادهای مالی هستند که فعالیت اصلی آن‌ها سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار می‌باشد و مالکان آن به نسبت سرمایه‌گذاری خود در سود و زیان صندوق شریک هستند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری بر اساس نوع صندوق ممکن است وجوه جمع‌آوری شده را در  انواع اوراق بهادار با درآمد ثابت، سهام و حق تقدم سهام، پروژه ساختمانی، طلا، ارز و ...که مشخصات آنها در امیدنامه صندوق ذکر شده ا
ست، سرمایه‌گذاری کنند. در این گزارش با بیان انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مزایا و معایب صندوق‌های سرمایه‌گذاری مورد بررسی قرار می‌گیرد و نهایتا گزارشی از عملکرد صندوق‌های سرمایه‌گذاری فعال در بازار سرمایه ایران ارائه می‌گردد. 
نویسنده:فاطمه لبافی فریزناشر:دفتر مطالعات بازارهای مالی و بازرگانیناشر اصلی:معاونت امور اقتصادی
فايل هاي مربوطه :
نگاهي به عملکرد صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري در آذر 1396.pdf1.24 MB

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ