دوشنبه 2 مهر 1397   04:40:47
.
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
 
امتیاز دهی
 
 

آخرین گزارش های دفاتر

1396/12/16 چهارشنبه
خبرنامه تحولات اقتصاد جهان 7 تا 27 بهمن 1396


چکیده:

در ماه ژانویه تعداد شاغلان غیرکشاورزی آمریکا به طور غیرمنتظره‌ای افزایش یافته و همزمان موقعیت‌های شغلی باز در ماه دسامبر روند کاهشی خود را ادامه داده است. نرخ بیکاری در ژانویه برای چهارمین ماه متوالی روی 4.1 درصد ثابت مانده و اگرچه نرخ بهره‌ی فدرال هنوز از 1.5 درصد فراتر نرفته، اما عبور نرخ تورم از سقف 2.2 درصدی 10 ماه اخیر محرک جدی برای افزایش نرخ بهره خواهد بود. از سوی دیگر شاخص مدیران خرید کارخانه‌ای هنوز زیر سقف 5 ماه اخیر قرار دارد.

در اروپا برآورد شده که نرخ تورم در ژانویه نسبت به ماه قبل از آن کاهش یابد و تمامی شاخص‌های مدیران خرید در بریتانیا کاهش یافته‌اند. شاخص مدیران خرید کارخانه‌ای آلمان نیز با کاهش مواجه شده و چین و کانادا نیز چنین واقعه‌ای را تجربه کردند. البته کانادا پس از 17 ماه با کاهش غیرمنتظره‌ی تعداد شاغلان نیز مواجه شد. با این وجود داده‌های اشتغال در اقیانوسیه هنوز خوش‌بینانه هستند.

با اعلام آمار اشتغال آمریکا و نگرانی از افزایش نرخ بهره، همزمان با افزایش شاخص دلار، بازار سهام در تمامی کشورها سقوط بی‌سابقه‌ای را تجربه کرد. در ادامه شاخص دلار مجدداً تضعیف شد و به طور کلی طی سه هفته‌ی اخیر ین، یوان، فرانک و دلار نیوزلند در مقابل دلار آمریکا تقویت شدند. تقویت مقطعی شاخص دلار بر بازار کالا نیز فشار آورد و به طور ویژه قیمت جهانی نفت تحت تأثیر افزایش بیش از انتظار ذخایر نفت آمریکا و جهش ناگهانی تعداد دکل‌های نفتی این کشور با کاهش جدی مواجه شد.

به طور کلی، رشد اقتصادی اقتصادهای بزرگ در فصل چهارم 2017 میلادی نسبت به فصل سوم کاهش یافته و طی چند ماه اخیر شاخص‌های مدیران خرید کارخانه‌ای -به جز در ژاپن- کاهشی بوده‌اند.

طی این مدت شاخص کل بورس تهران کاهش یافت و علی‌رغم تقویت لیر ترکیه و ریال عربستان سعودی، نرخ برابری دلار به ریال ایران 4.52 درصد افزایش یافت. 
نویسنده:محمد ماهی‌دشتیناشر:دفتر مطالعات بازارهای مالی و بازرگانیناشر اصلی:معاونت امور اقتصادی
فايل هاي مربوطه :
خبرنامه تحولات اقتصاد جهان 7 تا 27 بهمن 1396.pdf826.042 KB

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ